Významnou pozici v Evropské komisi získal další český zástupce. Martin Špolc se stane jedním z ředitelů Generálního ředitelství pro výzkum a inovace. Informovala o tom unijní exekutiva. Špolc povede ředitelství nazvané Prosperita, které má na starosti podporu výzkumu a inovací v průmyslu, obraně a digitalizaci. Jedná se o velmi široký záběr, který je zároveň strategický pro konkurenceschopnost, bezpečnost a nezávislost unie, uvedlo na sociální síti X stálé zastoupení ČR při EU.
Pro Českou republiku jde o velmi významný post, pozice ředitele totiž patří mezi nejvyšší úřednické funkce. Česko přitom příliš zástupců na vysokých pozicích v Evropské komisi nemá, kromě Špolce jen tři další ředitele.
Český úředník musel projít několikakolovým výběrovým řízením. EK dnes informovala o Špolcově jmenování, kdy přesně nastoupí do funkce, bude stanoveno později.
„Pan Špolc má více než dvacetiletou profesní zkušenost a během své kariéry získal rozsáhlé odborné znalosti v oblasti hospodářské, finanční a klimatické politiky. Může se opřít o silnou profesní historii při přípravě a realizaci významných evropských politických iniciativ,“ uvedla ve svém prohlášení Evropská komise.
„Významně se podílel na prosazování klíčových priorit EU, včetně reforem bankovního sektoru po finanční krizi, hospodářského oživení, integrace kapitálových trhů, udržitelného financování a posilování odolnosti vůči změně klimatu,“ dodala.
Do Evropské komise Špolc nastoupil v roce 2005, tedy krátce po vstupu České republiky do Evropské unie. Nejdříve působil jako ekonomický analytik v Generálním ředitelství pro hospodářské a finanční záležitosti, v současnosti je vedoucím oddělení v Generálním ředitelství pro oblasti klimatu.
